UČEŠĆE AMBASADORA GRBIĆA NA „SVETSKOM BIO SAMITU“ (WORLD BIO SUMMIT)

28. okt 2022.
U organizaciji Ministarstva zdravlja Republike Koreje i Svetske zdravstvene organizacije (SZO), u Seulu je 25. i 26. oktobra održan „Svetski bio samit“, skup na visokom nivou fokusiran na teme biomedicine i posebno na proivodnju i distribuciju vakcina.

Tema skupa bila je „Budućnost vakcine i biozdravlja“, a svečanom otvaranju samita prisustvovao je ambasador Nemanja Grbić, dok je tokom jednog od panela bila emitovana video-poruka državnog sekretara u Ministartsvu zdravlja Republike Srbije Vicka Ferenca.

Samit, koji je svečanim obraćanjem otvorio predsednik Republike Koreje Jun Sok-jol, bio je prilika da se razmotre najaktuelnije i najvažnije teme vezane za proizvodnju i distribuciju vakcina, kao i važni trendovi u domenu biomedicine, uz razmenu mišljenja i iskustava relevatnih aktera u pomenutim oblastima.

Neki od uvaženih učesnika „Svetskog biosamita“ bili su Tedros Gebrejesus, generalni direktor SZO, predsednik Nigerije Muhamadu Buhari, Fam Min Čin, premijer Vijetnama, Ban Ki-mun, bivši generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Ričard Hečet, predsednik Koalicije za inovacije u domenu pripremljenosti za epidemije (SERI), Džerom Kim, generalni direktor Međunarodnog instituta za vakcine (IVI), Set Berkli, predsednik Alijanse za vakcine (GAVI) i mnogi drugi. Pored najznačajnijih aktera kada je reč o predstavnicima vladinog sektora i međunarodnih organizacija, skupu su prisustvovali i lideri najvećih svetskih kompanija u oblasti farmaceutike i biomedicine.